Почетна / Градина / Водата со лимон прават чуда – Погледнете што може да излекуваат!

Водата со лимон прават чуда – Погледнете што може да излекуваат!

За добро здравје и фигура помага водата со лимон. Таа полни со енергија, тонизира и прочистува.

Добро е да се пие по 8 чаши вода на ден. И нема да ни отежне ако во една или две од нив додадете лимон.

Така направениот коктел помага за добра фигура и здравје, полни со енергија и ни го испорачува неопходниот витамин Ц.

Тоа помага за подобро функционирање на црниот дроб и бубрезите. Има позитивен ефект врз дигестивниот систем, ги убива бактериите, а е корисен во борбата против вишокот килограми, сметаат диетолозите.

Освен тоа помага за прочистување на организмот од штетните материи и со тоа го штити од разни болести. Водата со лимон прави чуда за здравјето. Лимонската вода штити и црниот дроб.

Лимонска со вода е препорачливо да се пие наутро на гладно – половина час пред доручек. На тој начин помага да се апсорбира подобро појадокот. Сокот дејствува добро наутро на бремени жени при неразположенија.

Добар ефект има ако се пие не студена и топла вода наутро на гладно со лимон, и по желба може да се додаде и мед. Концентрацијата може да биде половина лимон во половина литар вода или дури и во четвртина литар.

Имајте предвид дека киселината го расипува забите.

Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …