06.07.2022
Почетна / Градина / Вести / Во Кина се појави нов Хачико – чекајќи го својот газда, кој починал пред 5 години

Во Кина се појави нов Хачико – чекајќи го својот газда, кој починал пред 5 години

Куче во Кина, во споредба со неговиот јапонски колега Хачико, кое стана симбол на лојалност и посветеност, го чека својот сопственик, кој починал пред пет години на неговото работно место, пишува Дејли Стар.

Верниот Да Хуан одбива да биде посвоен и тврдоглаво го чека неговиот сопственик да се врати на паркингот, каде што работел како чувар.

Слаткото куче бега од добронамерните соседи кои се обидуваат да го фатат и да му најдат дом.

Да Хуанг беше куче скитник пред да го спаси г-дин Шен, кој работи како чувар на паркинг во Шенгујан, град во североисточна Кина.

Вознемирувачка снимка покажува посветено куче кое го чека својот сопственик на студ, гледајќи во влезот на паркингот. Кога ќе забележи човек, особено слаб и висок, Да Хуан секојпат трча кон него за да провери дали тоа не е неговиот г-дин Шен. Кучето потоа се враќа на својот „пост“ и чека да се појави следниот маж.

Види

Тасмански ѓавол – животното кое јаде се што мрда

Тасманскиoт ѓавол јаде се што мрда. Името го здобил по ѓаволската сила и дрскост да …