Почетна / Градина / Вести / Викенд временска прогноза: Еве какво време не очекува денес и утре

Викенд временска прогноза: Еве какво време не очекува денес и утре

До понеделник претпладне нашето подрачје ќе биде под дејство на антициклон со зголемено поле на висок воздушен притисок.

Па токму ова кај нас во Македонија ќе услови да преовладува претежно стабилно, суво и релативно топло време со мала до умерена локална облачност. Врнежи во најголемиот дел од државата не се предвидени, со одредени мали исклучоци понекаде накратко да проврне но ништо посебно.

Судејќи според моменталните податоци на повеќето наши метеоролошки карти, да од следната седмица се очекува прилив на потопол воздух од југ и југозапад, кој особено сепак повеќе ќе го почувствуваме некаде од денот четврток па во деновите потоа, каде очекуваме позначителен пораст на температурите. Но сепак и покрај ова затоплување не гарантираме целосно стабилна атмосфера низ Македонија, што значи има потенцијал и за мошне атмосферски дестабилизирања на истата.

Подготви: Denis Muhovic

Види

Кумановец си ја шета свињата низ улиците и булеварите на градот (ФОТО+ВИДЕО)

Кумановец редовно изминатите недели си ја шета својата свиња по улиците во населбата „Гоце Делчев“, …