Почетна / Градина / Вести / Видео што го потресе светот: Орангутан се обидува да спречи машини да го уништат неговиот дом

Видео што го потресе светот: Орангутан се обидува да спречи машини да го уништат неговиот дом

Видеото, кое се појави на социјалните медиуми, прикажува орангутан кој се обидува спречи багер што го уништува неговото живеалиште. Додека работниците кинат дрвја во областа Кепатанг, западно Борнео, орангутан се обидува да ја запре машината. Видеотото е снимено од Меѓународната организација за спасување животни (ИАР) и е направено во 2013 година, но пред само неколку дена беше објавено во јавноста. Видеото предизвика многу реакции, а тие претежно одат во насока дека човекот е најголемото зло на Земјата.

Види

Чудо: Рибарот спасил бела ајкула долга 6 метри : Погледнете како таа му се заблагодарува секој ден (Видео)

Арнолд Поинтер редовно лови покрај брегот на Јужна Австралија. Пред неколку години, тој забележал огромна …