Почетна / Градина / Вести / Ве мачи хронична кашлица? Нема да верувате но овој рецепт делува!

Ве мачи хронична кашлица? Нема да верувате но овој рецепт делува!

Прво излупете ги бананите и згмечете ги со виљушка или лажица. Би било подобро доколку гмечењето го направите со дрвен есцајг, затоа што поради металниот ќе потемнат. Потоа бананите ставете ги во тенџере и додадете им зовриена вода. Оставете да се натопува некои половина час. Кога смесата ќе се излади, додадете го медот. Важно е да го додадете последен, затоа што, доколку го измешате со жешка вода, ќе ги изгуби своите лековити својства.

Примена:

100 мл од оваа напивка пијте ја четири пати на ден. Количината на состојките од рецептот е доволна за еден ден, а наутро направете нова. Првите резултати ќе ги видите за пет дена.

Извор: makedonijadenes.com.mk

Види

Водно било гола планина: Еве како се пошумила за краток период

Ова е Водно во далечната 1920 година, а Скопје денес се протега токму во подножјето …