01.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Ве боли забот? Од овој природен лек ќе прекине болката за само неколку секунди!

Ве боли забот? Од овој природен лек ќе прекине болката за само неколку секунди!

1. Каранфилче во прав – Прво измијте ја устата со топла солена вода. Земете еден прстофат каранфилче и ставете го на непцето од забот кој ве боли. Почекајте малку и домашниот лек за кратко ќе ја покаже својата моќ.

2. Цело каранфилче – Измијте ја устата со топла солена вода. Земете две или три каранфилчиња и ставете ги во уста, во близина на подрачјето кое ве боли и почекајте малку да омекнат. Откако ќе омекнат, лесно (колку што ви дозволува забоболката) џвакајте ги додека не ги ослободат своите лековити масла.

3. Масло од каранфилче – Ова е можеби најефикасниот начин за користење на каранфилчето против забоболката. Потребно ви е: Масло од каранфилче, стапче за уши и половина лажица маслиново масло.

Начин на употреба: Устата убаво измијте ја со топла солена вода. На тој начин ќе го подготвите непцето полесно да го впие маслото. Помешајте неколку капки од маслото од каранфилче со половина лажица маслиново масло. Со стапчето нанесете го лекот на местото каде што ве боли со лесно притиснување неколку пати.

Извор: Македонија Денес

Види

Започнува аплицирањето за финансиска поддршка за производителите на поледелски култури

Започнува аплицирањето – Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите …