18.08.2022
Почетна / Градина / Урмите се богати со железо, калиум и одлични се во борбата против холестеролот

Урмите се богати со железо, калиум и одлични се во борбата против холестеролот

5. Го регулираат нивото на холестерол

Урмите докажано го регулираат нивото на лошиот холестерол. Чистите крвни садови имаат моќ да го спречат згрутчувањето.

6. Ја зајакнуваат работата на срцето

Редовното консумирање на урми ја спречува појавата на артериосклероза, главниот причинител за појава на срцев удар.

7. Го регулираат крвниот притисок

Доколку патите од хипертензија, слободно можете да консумирате урми. Урмите не содржат натриум, но се богати со калиум. Исто така урмите содржат и магнезиум кој е неопходен за здрав крвоток.

8. Спречуваат мозочен удар

Благодарејќи на калиумот кој го содржат, урмите може да спречат мозочен удар, доколку редовно се консумираат.

извор: Среќа.мк

Види

Естрагон – Растението на древните римјани

Естрагонот бил користен нашироко од Римјаните и Арапите. Се сретнува во флората на Сибир, Монголија, …