13.04.2024
Почетна / Градина / Црниот слез е совршен народен лек

Црниот слез е совршен народен лек

Слезот (Malva Sivestris) расте со височина од над 1 метар. Стеблото е окрукло, разгрането и влакнесто. Листовите се поставени на долгите стебленца во форма на бубрези.

Цветаат со 2-4 големи правилни цветови и се состојат од 5 бледоружести или љубичасти ливчиња. Растението цвета од мај до септември. Плодот е во вид на круг кој се разградува во десет едносемени плодови. Коренот има вретенест облик, слабо разгранет и месест.

Расте во близина на населените места, запоставените земјишта, ливадите, полињата, пасиштата итн. Лековити се сите делови од растението и тоа: корењата, лисјата, цветовите. Листовите може да се берат заедно со кратките стебленца и здравите листови, а цветовите кога се целосно отворени.

Тоа се случува во текот на сувите временски услови. Семето се собира после созревањето на август и септември. Според хемискиот состав ова растение содржи витамин Ц, каротин, железо и калциум. Наоѓа медицинска примена и тоа пти намалување на воспаление на дигестивниот тракт. Чајот кој се подготвува треба да биде отстоен од 5-10 часа, потоа да се исцеди и заслади со мед. Помага против кашлица, воспаление на кожата, чешање и сува кожа.

Направете облоги од црн слез и намалете ги болките
Една од најчестите употреби на црниот слез е против болки, кога се нанесува локално врз кожата. Ако имате модринки или повреди на кожата, може да направите облога од листовите и да ја поставите врз болното место. Листовите се богати со витамини и имаат анелгетско дејство, така што ја намалуваат болката и непријатноста. Овие особини го прават популарна билка која се користи во маските за лице или во кремовите против главоболки.

Црниот слез е сојузник на имуниот систем, така што превенира бактериски инфекции.

Ако ве каснал некој инсект, имате изгореници на кожата од сонцето или чешање, гелот или облогите од листовите на црниот слез може да бидат многу ефикасни за намалување на воспалението, како и побрзо заздравување на кожата. Покрај тоа, маслото од црн слез може да се нанесува на воспалени и болни зглобови.

Ако сте дел од лицата кои страдаат од несоница, направете си чај од црн слез. Тој го опушта телото и мозокот, така што ви овозможува мирен сон.

Предупредување: Постојат докази за интеракцијата помеѓу црниот слез и лековите кои се користат при дигестивни или респираторни проблеми. Пред да ја користите оваа билка како лек, консултирајте се со вашиот лекар.

Види

Што се случува со луѓето кои џвакаат мед од саќе

Со џвакањето мед од саќе составен од восок, во нашиот организам допираат биолошки активни материи …