22.05.2022
Почетна / Градина / Вести / Три растенија кои лекуваат брадавици!

Три растенија кои лекуваат брадавици!

Растенијата се едни од испробаните средства за отстранување на брадавици!

Се препорачуваат неколку рецепти со природни производи, кои ги елиминираат непријатните кожни појави. Ви нудиме неколку од нив, кои можете да ги користите:

– Пршлика – лушпа од растенија против брадавици и се подготвува од пршлика. 2 лажици од растенијата се ставаат со чаша врела вода. Откако се потопат, се греат и се оставаат така 15 минути. Потоа се прецедува смесата и се лади. Со неа се мачкаат местата;

– Еукалиптус – брадавиците со растенија се лекуваат и со следниов рецепт: 2 лажици еукалиптус се ситнат и се ставаат во врела вода 15 минути. Потоа садот се прместува на темно место каде ќе стои уште еден час. Потоа со смесата се мачкате по неколку пати на ден кај брадавиците.

– Кантарион – 30тина грама цветови од кантарион се ситнат и се ставаат во чаша маслиново масло. Смесата се вари на слаб оган околу половина час. Откако ќе престои уште 2 часа, се прецедува и од неа се прават облоги за лекување на брадавици.

Види

Сакаше да ја истепа неговата сопруга: Еве што направи кучето за да ја спаси

Сакаше да ја истепа својата сопруга: Погледнете на следната страна што направи нејзиното куче за …