Почетна / Градина / Вести / Три производи што се сметаат за корисни, но можат да убијат

Три производи што се сметаат за корисни, но можат да убијат

Конзервирани домати

Самите домати, кои се одличен извор на ликопен, го зајакнуваат имунолошкиот систем, и се безопасни. Но ова не е така за лименките во кои се содржи бифенол А, што може да предизвика хормонална нерамнотежа.

Риба

При изборот на риба, експертите препорачуваат да бидете многу внимателни – може да содржи жива. И кога одгледуваат лосос, многу рибници не користат антибиотици.

Ориз

Нутриционистите ве советуваат да се откажете од редовната потрошувачка на ориз: излупениот ориз нема скоро никакви хранливи материи, и арсенот може да биде присутен таму.

Види

Живеел пред 140 милиони години – Едно од најголемите животни кои воопшто се движеле по земјата откриенo во Аргентина

Научниците открија фосили во Аргентина на можеби најстариот познат член на група диносауруси познати како …