Почетна / Градина / Вести / Три природни лекови кои ќе ви помогнат ако ве боли грло

Три природни лекови кои ќе ви помогнат ако ве боли грло

Исцеден сок од половина лимон измешајте го со една лажица мед. Пијте по една лажичка од смесата на секој час. Комбинацијата на мед и лимон има благотворно влијание врз грлото, ја зајакнува слузницата, го отстранува засипнатиот глас и го зајакнува имунитетот.

Овие својства се должат на високата содржина на микроелементи и витамини во медот, а имаат и антисептично дејство. Исто така тие содржат висока содржина на витамин Ц во сок од лимон.

Камилица и мед

Ставете една лажичка цветови од камилица во една чаша топла вода. Запарете ги околу 10 минути, по што прецедени додадете им една лажичка сода бикарбона, една лажица мед и 2 – 3 капки јодна тинктура. Исплакнете го грлото (правете си гаргари) колку што е можно почесто, и барем 20 минути по процедурата не пијте вода, ниту пак јадете.

Види

Се повеќе се развива производство на биодизел од семето на Јатрофата (Jatropha curcas)

Јатрофата потекнува од Централна Америка. Родот вклучува околу 170 вида сукулентни растенија. Во висина достигнува …