13.04.2024
Почетна / Градина / Три плодови кои на човекот му даваат енергија

Три плодови кои на човекот му даваат енергија

Слива

Тинктура од сушени сливи е исклучително корисна за бубрезите и црниот дроб. Тие се ефикасни при лекување на ревматизам и атеросклероза. Високата содржина на витамин К, ги зајакнува крвните садови, ја нормализира работата на срцевиот мускул, позитивно влијае на нервниот систем. Сливите се добар извор на диетални влакна и сорбитол, што ги прави одличен лек против запек и хемороиди. Последните истражувања кај постменопаузалните жени покажуваат дека потрошувачката на сливи е поврзана со зголемување на коскената минерална густина, што е добра превенција против развојот на остеопорозата.

Види

Што се случува со луѓето кои џвакаат мед од саќе

Со џвакањето мед од саќе составен од восок, во нашиот организам допираат биолошки активни материи …