22.05.2024
Почетна / Градина / Вести / Третман на болести со листови од фикус

Третман на болести со листови од фикус

Може да се применува ефикасно лекување со листови од фикус на болести како бронхитис, стомачни болки, дијареја, забоболка, хемороиди, и друго.

Фикусот Еластика е едно од претпочитаните растенија за одгледување во домашни услови кај нас. Тој не се одгледува тешко и плени со своите убави големи зелени листови со кои се претрупани гранките на растението.

При правилно одгледување тој достигнува завидни димензии. Препорачана почва за овој вид растение е хумус и тресет. Тој ја сака светлината, но не смее да се изложува на директно сонце, бидејќи тоа ги согорува лисјата.

Во зима се прибира внатре, во близина на прозорец, при температура над 18 степени. Растението треба да се напојува редовно, но не и премногу. Ако го прелевате растението, неговите корени може да загнијат и тоа ќе умре.

Рецепти за лекување со фикус

Ова убаво растение поседува моќни лековити својства и може да замени многу лекови од вашата домашна аптека. пред користење задолжително консултирајте се со вашиот лекар.

1. Лисја од фикус за лекување на бронхитис – се варат 2-3 листови од растението (во зависност од нивната големина) само за минута, две во вода. Извадете ги од вода и намачкајте ги со домашен мед. Ставете ги на градите и покријте ги со целофан. Одозгора ставете волнен шал. Применете компресија вечер и спиење со него.

2. Третман со листови од фикус при стомачни болки – еднакви количества сок од фикус и домашен мед се мешаат. Од овој лек се зема на секои 2 часа по лажица. Престанете со неговата потрошувачка кога болката ќе исчезне.

3. Третман на дијареа со сок од листовите на фикус – исцедете сок од листовите – 50 милилитри и кон него додадете 100 милилитри алкохол. Остајте го да отстои 2 дена. Промешајте и во првиот ден на третманот земајте од него на секои 2 часа по лажица. Во вториот и третиот ден од третманот се зема по 5 пати на ден, повторно лажица. Во 4 и 5 ден се зема по лажица 3 пати дневно.

4. Третман на модринки и оток – исцедете го сокот од листовите на растението. Во него потопете памучно тампонче и ставете го 2-3 минути на погодената зона. Примени го методот 5 пати на ден.

5. Отстранување на брадавици – со 50 милилитри оцет залејте претходно бланширан лист од растението. Оставете го да се впие така 10 дена. Брадавиците намачкајте ги со течноста и оставете го да делува околу 10 минути.

6. Отстранување на жуљеви – еден лист од растението се става во каша и се залива со 70% етан. Треба да добиете каша со конзистенцијата на крем. Со оваа смеса се мачкаат жуљевите, потоа одозгора се става пластична кеса и конечно крпа. Се остава да отстои 24 часа.

7. Олеснување на силните болки во зглобовите – во 100 милилитри вотка се ставаат мелените листови од фикусот. Се става во стаклен сад, се остава да отстои 14 дена и потоа се цеди. Потоа се замотуваат со памучна крпа.

8. При болки во грбот и половината – се сечат 2 листови од фикус и се ставаат на дното на садот. Се толчат 20 таблети аспирин и со правот се посипуваат листовите. Се преливаат со 100 милилитри медицински алкохол. Потоа се остава да отстои 48 часа. Во готовата тинктура се потопува парче газа, се стиска малку и се наметнува влажна врз болната зона. Потоа се преврзува со завој и се држи цела ноќ.

Пред употреба задолжително консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт!

Види

ВО ВЕЛЕСТОВО ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА НАТУРА 2000

Вчера, во потенцијалното подрачје на Натура 2000 во близина на село Велестово во Националниот парк …