02.10.2022
Почетна / Градина / Третман на анемија со природни средства

Третман на анемија со природни средства

Пролетта е тука, а со неа и пролетниот замор. За да не се чувствуваме изнемоштено, а и да го зголемиме нивото на хемоглобинот, користете ја пролетната, свежа коприва. Таа се бори против анемија, недостаток на апетит, слабост, лошо расположение, пролетен замор.

Се што ви треба се листовите на обичната коприва.

Се подготвува запарка од 2 лажици наситнени листови кои се ставаат во 400 г зовриена вода и киснат уште околу 1 час. Се пие 3 пати на ден пред јадење по 1 кафена чашка.

Може да се употребува повеќе пати – особено во пролет. Помага и при губење на косата.

Види

Диета со грозје е најдобар метод за вишок килограми во есен

Точно е дека многу професионалци велат да внимаваме со овој плод, бидејќи содржи многу шеќер, …