07.12.2023
Почетна / Градина / Вести / СЗО ги наведе како најголем непријател на човековото здравје – Што ќе се случи со нашето тело ако јадеме 2 варени јајца дневно?!

СЗО ги наведе како најголем непријател на човековото здравје – Што ќе се случи со нашето тело ако јадеме 2 варени јајца дневно?!

Добриот холестерол всушност ја намалува веројатноста за појава на атеросклероза

Пред неколку години, Светската здравствена организација ги наведе јајцата како најголем непријател на човековото здравје.

Нивните жолчки содржеа холестерол, го намалуваа протокот на крв, и водеа кон затнување на крвните садови.

И сите престанаа да јадат јајца. Сепак, тие продолжија да јадат друга, многу повеќе богата храна со холестерол, како што е црниот дроб, но никој не кажа ништо за него.

За среќа, ова недоразбирање неодамна беше отфрлено и јајцата повторно го зазедоа своето место – супер храна од која не треба да се лишуваме.

Да не зборувам за новите истражувања кои велат дека лошиот холестерол во крвта оди многу повеќе од стресот отколку храната.

Витамини и минерали

Јајцата имаат високо ниво на витамин А, Б6 и Е, како и Б1 (тиамин), Б2 (рибофлавин), витамин Б9, железо, фосфор, селен, магнезиум.

Храната што содржи толку многу витамини и минерали е многу малку по природа.

Холестерол

Јајцата содржат добар холестерол (HDL). Тој не е опасност по здравјето, напротив, му помага на организмот да синтетизира витамин Д и хормони како што се тестостерон, естроген и кортизол.

Добар холестерол не се акумулира на ѕидовите на крвните садови, како и „лошиот“ холестерол.

Добриот холестерол всушност ја намалува веројатноста за појава на атеросклероза (контракција на крвните садови) и други кардиоваскуларни заболувања.

Јајцата се многу богати со холин – витамин кој се грижи за мозокот и ја подобрува меморијата. Холинот е исклучително важен за бремените жени, бидејќи го штити фетусот од оштетување на ‘рбетниот мозок.

Лутеинот и зеаксантинот се моќни каротеноиди кои го подобруваат видот. Заштитете ги очите од штетните зраци на сонцето и намалете го ризикот од пердето на очите за 50%.

Јајцата содржат протеини што се важни за мускулите. Во многу диети, има совети да ги исфрлите жолчките и да јадете само протеини, но треба да знаете дека половина од протеините се всушност содржани во жолчката.

Јајцата содржат многу витамин Д и калциум – исклучително важни за јачината на коските. Особено жените, се склони кон остеопороза и важно е да ги одржуваат коските здрави.

Ако јадете две варени јајца, ќе јадете помалку храна во текот на денот.

Види

Дуњата е симбол на среќа и љубов – Таа е витаминска бомба што има многу лековити својства

Дуњата (Cydonia oblonga) е единствениот вид од родот Cydonia. Таа е дрво, високо од 4 …