Почетна / Градина / Совети од ГАРДЕНА за градинарство во октомври

Совети од ГАРДЕНА за градинарство во октомври

 
Секогаш се случува нешто во градината! И овој пат од ГАРДЕНА се погрижија да дознаете што треба да правите во есенскиот месец октомври.

Покривање на зеленчук: Ако сакате да продолжите со бербата на лиснат зеленчук, како што се кинеска зелка, краставички и зелена салата, покријте ги со заштитно зеленчуково руно пред првиот мраз. Можете исто така да го користите наједноставниот метод за покривање праз, овозможувајќи ви да го соберете родот подоцна.

Берба на компири: Зеленилото на вашите растенија од компири веќе е исушено, па сега е време да ги ископате клубените и да ги чувате во зима. Најлесен начин да го направите ова е користење на градинарска вилушка, но проверете дали ќе избегнете оштетување колку што е можно повеќе во толкава мерка што потоа нема да можат да се користат.

Поставување компост: Треба да исечете големи парчиња растителни остатоци, како и зеленило. Уметноста за подобрување на компостирањето е сè до слоевите: Слојот што е влажен треба да биде дебел околу десет сантиметри (како што се лушпи од овошје, кујнски отпадоци и остатоци од трева) со еквивалентен слој на сув отпад (како што се режести грмушки од грмушки, сецкани тенки гранчиња и рендано зеленило) и повторно повторете.

Сечење на билки: Оставете ги тревните членови на повеќегодишните билки од кујната – на пример, нане, француски невен или пипер – да овенат што е можно повеќе, а потоа исечете го наваленото зеленило назад на околу два ширина прсти над почвата.

Подготовка на растенија за контејнери за зима: Сите растенија за контејнери кои не се отпорни или само малку отпорни на мраз, треба да се преселат во нивните зимски локации се до пролет. Треба да ги користите вашите инстинкти овде, бидејќи златното правило за растенија во саксии е да ги преместите во затворен простор што е можно поскоро и да се вратат на отворено што е можно порано.

Чистење лисја: Иако собирањето лисја може да биде непријатност, тие се исто така важна суровина. Тие можат да бидат ставени за компостирање во контејнери специјално дизајнирани за оваа намена.

Берба на овошје: Сега треба да се соберат јаболката, крушите, дуњите, последните малини на есен, доцни сорти на слива, киви и овошје. бербата, извадете го целото оштетено овошје што е оставено на дрвото; на пр. она што го нарекуваме мумифицирано овошје. Исто така, треба да го соберете паднатото овошје, сортирајте го за да видите дали може да се користи, а потоа исфрлете го она што не може.

Фертилизација на вашиот тревник: За да бидете сигурни дека вашиот тревник ја преживува зимата во подобра состојба и е во можност да добие добар почеток на одгледување повторно во пролет, дајте му последна доза на специјално есенско ѓубриво за тревници на почетокот на октомври, следејќи ги упатствата на производителот за употреба. Бидете сигурни дека користите есенско ѓубриво за тревник, бидејќи ова е единствениот што има азотни формулации со кои тревникот може да се справи во текот на зимата. Комплетно ѓубриво, како што се оние што се користат во текот на летото, не е соодветно во овој момент.

Подготовка на зимска фуксија: Заштитете ги грмушките и полу-грмушките чувствителни на мраз со слој лисја дебели околу 30 сантиметри за да ги видите во текот на зимата. Едноставно поставете го над растението што сакате да го заштитите и нејзината коренска зона и зацврстете го цврсто на земја против ветрот.

Производите на брендот ГАРДЕНА можете да ги набавите на СИПНЕКС ШОП!

Види

Цвеќе во пелени – идеална заштеда на вода

Можеби звучи лудо, но доколку сакате да заштедите вода за цвеќето, тогаш замотајте го во …