06.07.2022
Почетна / Градина / Гардена совети за градинарство во декември

Гардена совети за градинарство во декември

Секогаш има нешто да се направи во градината. Прочитајте подолу што според ГАРДЕНА треба да направите во декември:

Отстранете ги алгите од површините: Благите зимски денови се одлични за чистење на зелените алги и мовта од патеките, камењата и дрвените површини со помош на средство за чистење со пареа. Тоа е потребно да го направите бидејќи оваа лизгаво зелено растение останува влажно во текот на зимската сезона, што го прави непријатна опасност од лизгање и реална опасност во градината!

Отстранување на мразулци: Воведувањето двојно застаклување на новите прозорци значи дека се поретко се гледа замрзнатата вода. Како резултат на тоа, овие бизарни мраз формации исчезнуваат, па веројатно предизвикуваат чудење и воодушевување каде и да бидат видени.

Поставете хранилка за птици: Сега можете да ги нахраните птиците во текот на целата година – ова е искуство и радост за целото семејство. Ако веќе немате хранилка за птици за вашиот зелен простор, зошто да не поставите сега? На птиците ќе им треба околу една или две недели да ја откријат новата станица за хранење, па затоа е добра идеја да ги поставите што е можно поскоро. Тогаш ќе треба да го надополнувате постојано затоа што животните ќе се потпираат на станицата за хранење.

Подгответе ги вашите градинарски алатки за зима: Декември е време повторно да ги средите сите ваши градинарски алатки. Темелно исчистете ги сите парчиња нечистотија. Откако ќе се исушат, третирајте ги сите необоени метални делови со тенок фил масло за одржување и користете стара крпа. Заштитениот слој спречува да не ‘рѓосува незаштитениот метал.

Внимавајте на растенијата во жардинери и саксии: На секои четиринаесет дена, внимавајте на градината во областа на растенијата во саксии, жардинери или други садови. Отстранете ги сите паднати лисја, бидејќи тие можат да го охрабрат развојот на габични заболувања како што се ботритис (сива мувла). Бидете сигурни дека зимзелените нема да се исушат: Доколку е потребно, дајте им мала количина вода – но само доволно за да ги спречите растенијата да не исушат. Обрнете внимание на две работи: Прво, проверете дали растенијата чувствителни на мраз не се изложени на температури под нулата степени (користете грејач на стаклена градина за мраз). Второ, осигурете се дека преовладувачката температура за вашите растенија не е надмината (вентилирајте колку што е потребно).

Не шетајте по тревникот: Не шетајте по тревникот, ако е покриен со снег или мраз, бидејќи може да умрат некои од тревите на кои газиш. Во пролет, ќе видите кафени стапалки од некој кој се движел по тревникот.

Нарачајте си семе: Крајот на календарската година, исто така, нè тера да гледаме напред во сезоната што доаѓа. Статистички, повеќето клиенти преку Интернет ги нарачуваат семињата во деновите по Божиќ. Зошто да не пребарувате низ новите каталози на семе кога ќе имате некое слободно време?

Изберете ја вашата елка: Нордман елка, сина смрека, бор или ела од Даглас – кој е најдобар? Јасно е дека убавината е во окото на гледачот. Првите од Даглас се убави, но имаат слаби гранки кои можат да се наведнуваат поради тежината на украсите. Секој што сака да ја исполни својата дневна соба со вистински мирис на новогодишна елка треба да ја избере Норвешката сина смрека. Вашето срце ќе биде волшебно од прекрасниот Божиќен мирис – особено ако го украсите со вистински свеќи.

Посакајте си Божиќни желби: “Што сакате за Божиќ?” – тоа е истото прашање секоја година. Според статистичките податоци, најпопуларните Божиќни подароци во Германија во 2016 година биле книги, играчки, облека, ваучери за подароци, козметика и храна / Пијалоци – по тој редослед. Можете да додадете и Божиќна листа составена од: градинарски книги, опрема за градинарство, стилска градинарска облека, ваучери од ГАРДЕНА, гајба со црвено вино за да уживате додека разговарате доцна ноќта за топлите летни вечери следната година …?

Главен застапник за производите на ГАРДЕНА е компанијета Синпекс. За повеќе инфо на СИНПЕКС ШОП

Види

Зошто дома секогаш треба да имаме мајчина душичка

Со доаѓањето на есента доаѓаат променливото време и есенските болки. Најчести се настинки, есенскО течење …