Почетна / Градина / Вести / Совет за главоболка и мигрена од Кина: ставете кора од банана на челото!

Совет за главоболка и мигрена од Кина: ставете кора од банана на челото!

3. Топла вода

Топлата вода, според кинеската народна медицина, може да се применува со помош на шише топла вода врз тилот, а пред тоа е добро да испиете чаша топла вода со малку мед.

Топлината помага да се подобри циркулацијата на крвта, да се релаксираат напнатите мускули на вратот и да ја победите мигрената.

Може да помогне и жежок туш или релаксирачка бања.

Види

Корисни својства на ацеролата

Ацеролата е малo дрво со мали црвени плодови, слични на црешите. Расте во Јужна Америка, …