22.05.2022
Почетна / Градина / Сокови од зеленчук – лековити и корисни

Сокови од зеленчук – лековити и корисни

Спанаќот влијае благотворно на целиот систем за варење. Најсилна акција сепак има на дебелото црево. Според специјалисти секојдневната потрошувачка на спаначен сок (до 500 мл.) Може да ве спаси од запек и да ве излекува тешки состојби на гастроинтестиналниот тракт само за неколку дена или недели. Тој е корисен исто така и за забите и непцата.

Обично сокот од спанаќ оди во комбинација со сок од морков, целер и магдонос, што генерално е неверојатен витаминозен полнеж со изразени лековити и хранливи квалитети.

Спанаќот, морковот и црвените пиперки се зеленчуци, во кои има најголемо количество витамин Ц и Е.

Според некои истражувања тие се исклучително потребни за време на бременост. Недостатокот на овие витамини се поврзува со спонтани абортуси, а исто така и со полова слабост кај мажите така и кај жените. Недоволната консумација на овие зеленчуци води и до нарушување на метаболичката процеси.

Види

Растението што достигнува раст од 60 метри во текот на една сезона

Кудзу е вид јапонски ползавец, главно употребуван при заштита на земјиштето од ерозија. Може да …