22.05.2022
Почетна / Градина / Сокови од зеленчук – лековити и корисни

Сокови од зеленчук – лековити и корисни

Сок од зелка

Овој зеленчуков пијалок е од најголема корист при лекување на чир на желудникот и дуоденумот. Благодарение на зеленчуковиот сок болките кај многу луѓе поминуваат брзо, а раните зараснуваат. Се смета дека токму аминокиселините метилметионин, триптофан, како и аскорбинска киселина, витамин А и К, калиумови соли имаат лековито дејство. Во процесот на лекување учество земаат и хормоните на надбубрежните жлезди, тироидната и на други жлезди. Во сокот од зелка има исто така и содржина на витамин Ц.

Види

Растението што достигнува раст од 60 метри во текот на една сезона

Кудзу е вид јапонски ползавец, главно употребуван при заштита на земјиштето од ерозија. Може да …