18.08.2022
Почетна / Совети / Со пире од овошје и зеленчук до одлична фигура

Со пире од овошје и зеленчук до одлична фигура

Пире од овошје и зеленчук значително помага за симнување на килограми, открија нутриционисти од Универзитетот во Пенсилванија, САД.

Во истражувањето на американските научници учествувале 20 мажи и 30 жени, кои негуваат посебен режим на исхрана, пишува агенција БГНЕС.

Еднаш неделно во текот на еден месец Тие се хранат со салата од моркови и леб за појадок, макарони и сирење на ручек и пилешко со ориз на вечера.

Во останатите денови волонтерите се хранат, со што сакаат во зависност од изборот. Единствениот услов било како гарнитура да јадеме и пире од свежи брокули, зелен грав, карфиол, тиква, краставици или домати.

На прво место, благодарение на оваа диета се намалува апетитот на мрсни и слатки јадења. Според лекарите слична диета не само што може да помогне во намалувањето на килограмите, но и создава долготрајни прехранбени навики.

Види

Естрагон – Растението на древните римјани

Естрагонот бил користен нашироко од Римјаните и Арапите. Се сретнува во флората на Сибир, Монголија, …