06.07.2022
Почетна / Градина / Лек / Со Алое и мед Клеопатра го негувала своето лице

Со Алое и мед Клеопатра го негувала своето лице

Еден рецепт за убава кожа и здраво лице, бил користен и од страна на Клеопатра. Таа се сметала за најубавата жена од своите современици.

Еве ги состојките кои ви требаат за овој необичен крем, кој ќе ги отстрани дамките од вашето лице и ќе ја направи вашата кожа сјајна: 5 гр прав од алое, 40 гр дестилирана вода, 20 гр розова вода, 10 грама мед, 100 гр свежа свинска маст.

Потоа внимателно се меша па се додаваат и розовата вода и медот. Смесата се става на водена бања и постепено се додава мастило. Не треба да станува многу жешко!

Добиениот крем е со лесен мирис на алое. Потоа се префрла во бурканче и се чува во фрижидер. Еднаш дневно се нанесува сосема тенок слој на лицето и вратот.

Види

Алое Вера – според легендата ова растение ја направило војската на Алeксандар неуништлива

Алое Вера е растение кое потекнува од северна Африка, Мадагаскар и Арапскиот Полуостров. Нејзиното име …