Почетна / Градина / Животни / Снег ја покри Јужна Африка, жирафите и слоновите во јужните падини

Снег ја покри Јужна Африка, жирафите и слоновите во јужните падини

Загрижувачки снежни врнежи ги претворија планините во Јужна Африка во прекрасни слики и блокираа многу патишта во текот на викендот.

Во провинцијата Источен Кејп падна во просек над 100 милиметри снег на метар квадратен. Големите автопати и планински премини биле затворени.

Снежните врнежи ги изненадија локалните животни – лавови, жирафи, слонови и антилопи, кои мораа да се пробијат низ падините.

Во принцип, Јужна Африка е на крајот на зимата. Но, ова обично значи дождовната сезона. Снежните врнежи се многу ретки. И за повеќето локални жители, износот на паднатиот снег е без преседан.

Временските прогнози очекуваат Јужна Африка да остане ладна, но врнежите да престанат.

Види

Овие животни беа ослободени од циркус – Погледнете ја нивната радост кога прв пат влегоа во нивната природа

Овие големи мачки беа ослободени од циркус, па ги започнуваат своите први чекори во новиот …