Почетна / Градина / Слаткото од јаболка – ем највуксно, ем се прави за само 15 минути

Слаткото од јаболка – ем највуксно, ем се прави за само 15 минути

1 кг јаболка

900 г шеќер

200 мл вода

1 ванилин шеќер

1/3 лажичка лимонтус

100 г ореви

Јаболката одберете ги да бидат од потврдите, да не се ајдаред или делишес, зошто побрзо се распаѓаат.
Потоа ставете го шеќерот и водата да зоврие, а за тоа време јаболката излупете ги, исечете ги на четвртини.

Ставете ги во шербетот кој веќе почнал да врие, заедно со оревите и варете ги 15 минути.

На крајот ставете ја и ванилата и лимонтусот.

Тенџерете покријте го со крпа и оставете го така десетина часа. Соберете го во теглите.

Види

Посејте ароматични и зачински растенија за зимата која доаѓа

Бидете вредни и прктични и во текот на зимата. Посејте ароматични билни во стакленикот во …