06.07.2022
Почетна / Градина / Вести / Сите го газиме, а не сме свесни колку ова e растение лековито

Сите го газиме, а не сме свесни колку ова e растение лековито

Градинарскиот плевел „тученица“ се цени многу во странство, додека кај нас таа останува многу потценувачка. На пример во Грција, Турција, Мексико и САД се продава како зеленчук на пазарите, а во Германија е поскапа од грозјето.

Во далечна Индија се користи за лекување на рани, а кај нас во минатото тученицата била користена во пити и салати.

Уште во антиката Хипократ го применувал растението за лекување на крварење во матката и гинеколошки заболувања.

Друг научник во 1 век п.н.е. Диоскорид пишувал дека тученицата ја намалува главоболката и отстранува паразити. Витаминот Ц во тученицата е 7 пати повеќе отколку во цитрусовите плодови. Таа содржи и Омега-3 (α-линоленска киселина) и други масни киселини, кои се 5 пати повеќе од содржаните во спанаќот. Тие се малку повеќе дури и од некои рибни масла и штитат од инфаркт.

Продолжува на следната страна

Види

Зошто дома секогаш треба да имаме мајчина душичка

Со доаѓањето на есента доаѓаат променливото време и есенските болки. Најчести се настинки, есенскО течење …