22.01.2022
Почетна / Градина / Сите го газиме, а не сме свесни колку е ова растение лековито

Сите го газиме, а не сме свесни колку е ова растение лековито

Градинарскиот плевел „тученица“ се цени многу во странство, додека кај нас таа останува многу потценувачка. На пример во Грција, Турција, Мексико и САД се продава како зеленчук на пазарите, а во Германија е поскапа од грозјето.

Во далечна Индија се користи за лекување на рани, а кај нас во минатото тученицата била користена во пити и салати.

Уште во антиката Хипократ го применувал растението за лекување на крварење во матката и гинеколошки заболувања.

Друг научник во 1 век п.н.е. Диоскорид пишувал дека тученицата ја намалува главоболката и отстранува паразити. Витаминот Ц во тученицата е 7 пати повеќе отколку во цитрусовите плодови. Таа содржи и Омега-3 (α-линоленска киселина) и други масни киселини, кои се 5 пати повеќе од содржаните во спанаќот. Тие се малку повеќе дури и од некои рибни масла и штитат од инфаркт.

Продолжува на следната страна

Види

Цистите на јајниците може да се лекуваат со растенија

Во денешно време повеќе од половина жени страдаат од цисти на јајниците. Во повеќето случаи цистите …