Почетна / Градина / Што се случува со вашето тело ако јадете модар патлиџан?

Што се случува со вашето тело ако јадете модар патлиџан?

Помага во контрола на дијабетесот
Ја регулира телесната тежина
Ги ублажува проблемите со варењето
Го намалува нивото на холестеролот во крвта
Го забавува растот на туморите
Штити од вируси

Освен како храна, патлиџанот во поединечни земји се применува и во медицински цели. Традиционалната кинеска медицина ја признава оваа билка како одлично сретство за лекување на гастритис, проблеми со коските, реума, изгореници на кожата, па дури и рак.

Во Нигерија важи за одличен лек против ишијас, мускулни грчеви и хемороиди. 

Позната е и примената на облогите од листовите од билката или месото од плодот за ублажување на воспаленија. Овој зеленчук е и одличен извор на витамините К, Ц, А, Б1, Б3, Б6 и Б9 (фолна киселина). Богат е и со минералите калиум, калциум, фосфор, бакар и магнезиум.

Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …