Почетна / Градина / Што се случува со вашето тело ако јадете модар патлиџан?

Што се случува со вашето тело ако јадете модар патлиџан?

Модриот патлиџан, исто така наречен син домат, е растение од семејството Компирови. Растението носи плод со истото име, кое широко се користи како зеленчук при готвењето.

Модриот патлиџан е близок роднина на доматот и компир и потекнува од Индија и Шри Ланка. Така, повеќето луѓе сметаат дека модриот патлиџан е зеленчук, но всушност е овошје.

Омилениот гурмански производ е богат со хранливи материи – витамини и растителни влакна, но во исто време има и минимална содржина на калории.

Но кои се најголемите бенефити од овој плод?

Текстот продолжува на следната страна

Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …