06.02.2023
Почетна / Градина / Што се случува со твоето тело ако јадеш модар патлиџан?

Што се случува со твоето тело ако јадеш модар патлиџан?

Модриот патлиџан, исто така наречен син домат, е растение од семејството Компирови. Растението носи плод со истото име, кое широко се користи како зеленчук при готвењето.

Модриот патлиџан е близок роднина на доматот и компир и потекнува од Индија и Шри Ланка. Така, повеќето луѓе сметаат дека модриот патлиџан е зеленчук, но всушност е овошје.

Омилениот гурмански производ е богат со хранливи материи – витамини и растителни влакна, но во исто време има и минимална содржина на калории.

Но кои се најголемите бенефити од овој плод?

Текстот продолжува на следната страна

Види

Како да спречиш парадонтит?

На проблемите во усната празнина треба да се обрнува посебно внимание, бидејќи воспаленијата или кај …