06.07.2022
Почетна / Градина / Вести / Што се случува со мозокот доколку јадете по три банани дневно

Што се случува со мозокот доколку јадете по три банани дневно

Според студија објавена во Journal of American College of Cardiology, треба да јадете една банана за појадок, една за ручек и една за вечера, па на тој начин ќе му обезбедите на организмот доволно калиум. На тој начин ќе го намалите ризикот од создавање на тромбови и крвни згрутчувања во мозкот за 21%.

Британските научници анализираа дека мозочниот удар во повеќето случаи може да се спречи, па дури и да се намали поради нивото на калиум.

Дневниот потребен внес на калиумот е околу 1600 мг, една банана содржи околу 500 мг, па така, три банани дневно може да го намалат крвниот притисок и да помогнат во правилно функционирање на мозокот.

Текстот продолжува на следната страна:

Види

Задолжителната храна за имунитет

Загадувањето на воздухот, нездравата храна и премногу стрес остават белег врз здравјето. Експертите ја препорачуваат …