02.10.2022
Почетна / Градина / Лек / Што ќе ти се случи ако јадеш по една лажица куркума на ден?

Што ќе ти се случи ако јадеш по една лажица куркума на ден?

има антибактериски својства, корисна е за дезинфекција на рани и изгореници
превенција од повеќе типови рак
го смалува ризикот од детска леукемија
го чисти црниот дроб на природен начин
штити од Алзхеимеровата болест
природен лек е против болки
го регулира метаболизмот и помага при слабеење
има анти-воспалителни својства
одамна се користи во Кина како лек против депресија
заради своите анти-воспалителни својства, природен лек е за реума и артритис
го забрзува зараснувањето на рани и брзо ја обновува повредената кожа
помага во лечење на псоријаза и други воспалителни болести

Куркумата може да се користи во прав или капсули, а може да се набави во аптеки и поголемите маркети. Всушност главната состојка на Куркумата, куркумин, е основниот борец во лечење и превенција на карцином. Најдобро дејство има на рак на дебелото црево, тенко црево, желудник, црн дроб, простата, дојки и јајници.

Ако веќе сакате и користите кари, вие јадете и внесуваjте и куркума :

Види

Диета со грозје е најдобар метод за вишок килограми во есен

Точно е дека многу професионалци велат да внимаваме со овој плод, бидејќи содржи многу шеќер, …