Почетна / Градина / Вести / Што ќе добиете ако потопите 40 смокви во маслиново масло?

Што ќе добиете ако потопите 40 смокви во маслиново масло?

Смоквите се многу корисни, како свежи, така и суви.

Но има одличен рецепт со суви смокви, кој буквално ќе го прероди вашето тело!

– Помага за регулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт;

– Високата содржина на растителни влакна во смоквите, помага за слабеење и прочистување на телото од токсини;

– Смоквата е богата со калциум, кој лесно се апсорбира и е незаменлив за луѓето кои имаат нетолеранција на лактоза;

– Калиумот кој е присутен во смоквите, го зајакнува срцето;

– Смоквите содржат големо количество антиоксиданси кои го подобруваат имунолошкиот систем и целокупното здравје;

– Ја подобрува состојбата на кожата и го изедначува тенот на лицето;

– Се смета за одлично средство за третман на несоница и утринска непријатност;

Природен лек од смокви

За повеќе на следната страна

Види

Црнотo јаболко со вкус посладок од мед и сочност неспоредлива со било кое друго јаболко

“Црнотo јаболко” е ретко јаболко со црна боја, со вкус посладок од мед, и сочност …