22.05.2022
Почетна / Градина / Вести / Шест растенија кои се борат со токсините

Шест растенија кои се борат со токсините

Лук

Иако не е билка, а храна, миризливиот зеленчук содржи многу сулфурни состојки, од кои најсилно дејство за здравјето има фитонцидот алицин. Поради овие својства зеленчукот помага за растворање на отровите во вода, што значително го олеснува исфрлањето од организмот. Алицинот делува анти-микробно и анти-вирусно, го поддржува имунитетот, но за таа цел треба да ја конзумирате храната сурова.

Види

Сакаше да ја истепа неговата сопруга: Еве што направи кучето за да ја спаси

Сакаше да ја истепа својата сопруга: Погледнете на следната страна што направи нејзиното куче за …