18.08.2022
Почетна / Градина / Секој знак на хороскопот се карактеризира со одредени цветови

Секој знак на хороскопот се карактеризира со одредени цветови

Животот на современиот човек е незамислив без шармот на цвеќето. Сеуште постои традицијата коа раѓање на дете на мајката се дава букет со цвеќе.

Цвеќето го придружува човекот и после смртта. Но, меѓу овие два момента, цвеќињата исполнуваат со расположение секој ден од животот и означуваат свечени моменти.

Едно мало букетче на бирото тонизира и создава расположение за целиот ден. Цветовите се соодветна декорација и за канцеларијата. За да оживеат цвеќињата е потребно и љубов, разбирање на нивниот јазик и на нивното симболично значење.

Секој знак на хороскопот се карактеризира со одредени цвеќиња – носители на лични карактеристики кои ги опишуваат духовниот свет и особеностите на претставниците на одделните знаци:

Овен: нарцис – одржлив и суета

Бик: Перуника – сака удобност и се стреми кон самодокажување

Близнаци: Јоргован – атрактивен

Рак: Лилиум – чувствителен и со индивидуалност

Лав: Антуриум – брилијантен и царство

Девица: Далија – привлечна, но ладна

Вага: Гербер – практичен

Шкорпија: хризантема – горда и поиздржлива

Стрелец: Циклама – барања и нетрадиционалност

Јарец: Божиќна ѕвезда – силна и праволинејна личност

Водолија: Зумбул – сакан придружник

Риби: лале – ладно и недостапно

Види

Естрагон – Растението на древните римјани

Естрагонот бил користен нашироко од Римјаните и Арапите. Се сретнува во флората на Сибир, Монголија, …