01.12.2023
Почетна / Градина / Седум еко идеи за убава градина

Седум еко идеи за убава градина

На убавите цвеќиња и убавата градина потребна им е многу грижа. Денес, во земјоделските аптеки, можете да најдете сè. Од брзорастечки препарати и прскави спрејови до стимуланси на свежи растенија. Но, ако ги користите, ризикувате! Покрај цвеќето, можете да се труете и сами. Затоа, препорачуваме да користите само природни, органски методи во вашата градина. Еве неколку од нив:

1. Леб квасец за раскошен раст на цвеќето. Квасецот е промотор на раст и извор на корисни бактерии. Исто така, исхраната со квасец го активира формирањето на корени. Растворете 250 гр квасец во 1 литар вода за леб. Пред хранење, добро протресете и разредете до 10 литри.

2. Пепел од дрво за убава трева. Пепелот од каминот, шпоретот од дрво, па дури и пепелта од скара не треба да се фрлаат. Тие содржат многу хранливи состојки корисни за секаков вид растенија. Пепелта помешана со мешавина од почва е идеална за убав тревник. Само распространете го рамномерно во градината.

ВНИМАНИЕ: Не хранете ги растенијата со пепел што претпочитаат кисела почва – азалеа, лубеница, хмељ, боровинки, ротквици, рододендрон…

3. Лушпа од лути пиперки. Во 1 литар вода се варат 60 минути 60 грама сушени лути пиперки. Откако ќе се излади испрскајте ги растенијата. За растителни штетници, лушпа од лисја од тутун и вода со сапуница се исто така ефикасни.

Види

Завршено хортикултурно уредување од Хорти Експерт на приватна куќа во централното скопско јадро

Враќањето на природата во градот, иако не е нова идеја, тоа е сè поголем императив …