Почетна / Градина / Се разбуди македонскиот ѕвер и со ново име го продолжи патот кон Бистра

Се разбуди македонскиот ѕвер и со ново име го продолжи патот кон Бистра

Мавровскиот рис беше уловен во близина на селото Сенце во националниот парк Маврово, со помош на камерите во паркот во текот на изминатите шест години. Рисот е тежок 27 килограми, а во моментот тој треба да добие и име!

Фановите на страницата „Balkan Lynx“ на „Фејсбук“ имаа можат да гласаат за следните предлог имиња: Бистри, Филип, Јован, Мујо, Сенко и Вир.

„Гледајќи наназад на камерата наидовме на оваа фотографија. Бистри се разбуди од стапицата и го продолжи патот првично планиран … со мало задоцнување од курсот. Потоа сфативме дека Бистри е убав рис!“, велат од здружението Balkan lynx. 🥰


Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …