09.08.2022
Почетна / Градина / Салвија – растение кое се справува со обилното потење

Салвија – растение кое се справува со обилното потење

Потењето е целосно природен биолошки процес кој е потребен за нормално функционирање на организмот. Кога сепак, потењето ќе стане премногу обилно се претвора во проблем за жени, за мажите, па дури и за децата.

Најчесто од обилно потење страдаме во текот на летото, што е сосема природно имајќи ги во предвид температурите. Тоа сепак може да се должи и на други фактори, како болест, појава на менопауза кај жените и др. Во сите случаи непријатноста е гарантирана, но и за тоа има решение.

Салвијата, повеќе позната кај нас како мудрец, има својство да ја поправи потната секреција.

Таа може да биде од голема корист на луѓето кои страдаат од вегетативна дистонија, придружена и со обилно потење. Билката олеснува и лекува воспаленија, дезинфицира и помага при напади на кашлица, при дијареа, при непријатност во областа на гастроинтестиналниот тракт.

Етеричните масла на растението помагаат при болки во грлото и ангина. Салвијата се користи во форма на чај. 1-2 кафена лажици сушени билки се истураат во 150-200 мл. зовриена вода. Се варат 1-2 минути и се остава да кисне 10-15 мин, по што се прецедува. По желба може да се заслади и да се додаде лимонов сок.

Добиената запарка има многу добри дезодорански својства. Може да се користи како лосион за мачкање на зоните со обилно потење-под пазувите, препоните и други.

Со неа во час-два може да се прават гаргари кај ангина и воспаленија на усната слузница. При габични рани се прави компресија со запарката, а при кожен исип се прават бањи.

Види

Свиленото дрво, познато како „Албиција“

Албицијата (Albizia julibrissin), позната уште како “свилено дрво” е вид од родот Албиција. Ова широколисно …