06.07.2022
Почетна / Градина / Вести / Рецепт од народната медицина: Еве како да ги прочистите белите дробови!

Рецепт од народната медицина: Еве како да ги прочистите белите дробови!

Ако сте одлучиле да се придружите на групата на здравите и среќни непушачи, еве како може да ги прочистите белите дробови.

Откажувањето на цигарите веќе е факт и сакате да се ослободите од токсините – никотин и катран кои се насобрале во вашите бели дробови.

Погледнете неколку рецепти од народната медицина, кои ќе ви помогнат повторно да дишете.

Едни од најкорисните билки, кои ќе ви помогнат се подбел, бел слез, бор и пупки од бреза, бел оман.

Рецепт со анасон:

Помага за втечнување на слуз во белите дробови. Измешајте еднакви делови подбел (зрнца), анасон (зрнца), 2 дела мајчина душица, толку лековита ружа, корен од сладник – 5 делови, 1 дел лопен. Измешајте ги со една чаша студена вода. Потребно е така да отстојат 2 часа, па се ставаат да зовријат.

Потоа ставете ја смесата во термос и пијте по 50 грама, со пригревање – 3-4 пати на ден.

Истурете една лажица од тегавец со чаша топла вода и оставете го да отстои 2 часа. Пијте по 4 пати на ден пред јадење. Ставете 20 грама корени од бел оман да вријат околу 15 минути во 20 г вода. Откако ќе отстои 4 часа во водата исцедете ја смесата и пијте по 1 супена лажица пред јадење.

Можете да се обидете и со аромотерапија: Има билки, кои исто така можат да помогнат. Такви се етеричните масла од еукалиптус, мајчина душица. Исто така можете да го користите и мешавина од медуница, пчелник и лаванда.

Види

На која позиција треба да бидaт цвеќињата поставени во домот

Саксиите со цвеќе секогаш треба да бидат сместени во простории каде ќе имаат поволни услови …