07.12.2023
Почетна / Градина / Вести / (Рецепт) НАРОДЕН ЛЕК КОЈ СЕ КОРИСТИ СО ДЕЦЕНИИ: Ги исфрла токсините од цревата и ја обновува кожата!

(Рецепт) НАРОДЕН ЛЕК КОЈ СЕ КОРИСТИ СО ДЕЦЕНИИ: Ги исфрла токсините од цревата и ја обновува кожата!

Овој народен рецепт се користи од дамнина, а за него пишува ЕКРАН.мк.
Кога организмот е во добра состојба тоа се одразува и на состојбата на кожата. Самиот морков има многу позитивни ефекти за организмот благодарение на влакната, витаминот А и бета каротинот со кој изобилува. А, кога ќе го измешате со уште неколку состојки се добива вистински мелем за стомакот.
Овој лек е познат од дамнина а нашите баби го користеле при проблем со цревата и за да ја вратат свежината на кожата.
Посебно е користен при успорени црева, надуеност и дуење. Овој лек успешно ќе го реши и проблемот со тврдата столица а се подготвува на следниот начин:

Состојки:
3 поголеми моркови
1 лажичка мед
меѓу прсти црвен пипер
1/2 лажичка масло
Подготовка:морковите исчистете ги и изрендајте во соодветен сад и додајте ги опстанатите состојки. Мешајте се додека не се соединат и лекот е подготвен за употреба. Се препорачува мешавината да се јаде наместо појадок, а потребно е да се конзумира половина час после будење.
После 10. дена редовна примена ќе забележите подобрување и чувство на леснотија во стомакот.

Види

Дуњата е симбол на среќа и љубов – Таа е витаминска бомба што има многу лековити својства

Дуњата (Cydonia oblonga) е единствениот вид од родот Cydonia. Таа е дрво, високо од 4 …