Почетна / Градина / Растенија кои не треба да ги чувате во вашиот дом ако имате домашни миленици

Растенија кои не треба да ги чувате во вашиот дом ако имате домашни миленици

Доколку барате идеално зеленило за украсување на вашиот дом, размислете надвор од естетската рамка. Бројни растенија што често се наоѓаат во нашите домови можат да бидат исклучително опасни по здравјето за нашето домашно милениче.

Спатифилум (Спатифилум)

Ова популарно зимзелено растение со бели цвеќиња може да биде убаво, но е многу опасно за мачки и кучиња. Обидот да ги џвакате нејзините лисја на миленичиња може да предизвика повраќање и потешкотии при голтање.

Lyrical Ficus / Ficus Lira (Ficus lyrata)

Ова растение во затворен простор, кое често може да се види на фотографии за внатрешни работи на Инстаграм и Пинтерест, не е мудар избор за сопствениците на миленичиња. Иако нема смртоносен ефект врз кучињата и мачките, тој е сериозен надразнувач за устата и мукозните мембрани.

Колоказија (Колоказија ескулента)

Тропското растение колоказија, познато и како уво од слонова коска, може да доведе до оток, повраќање и дијареја кај домашните миленици, според експертите.

Еукалиптус

И покрај нејзиниот смирувачки мирис и убави лисја, еукалиптусот кај домашните миленици може да предизвика депресија, малаксаност и плунка.

Еластичен фикус (Ficus elastica)

Популарно затворено растение, кое се карактеризира со восочен изглед на лисјата, може да предизвика иритација на кожата кај луѓето и да предизвика болести на дигестивниот систем кај домашните миленици.

Види

Болест ја уништува бананата во Латинска Америка – најголемиот извозник во светот

Болест ја уништува банана, во Латинска Америка, најголемиот извозник на банани. Мувлата Fusarium TR4 попозната …