06.12.2023
Почетна / Градина / Растение кое лекува отоци, рани, забоболки

Растение кое лекува отоци, рани, забоболки

Смрадликата е богата со тен материи, етерични масла и други вредни предмети. Има крвоспирачко, антиинфламаторно и антисептично дејство. Растението е често користено во народната медицина.

Најчесто се применува надворешно. Особено голем ефект има кај кожни заболувања, габични пупки и рани, при оток на нозете (од мраз) и потење, при хемороиди, циреи, афти во усната шуплина, воспаление на непцата, забоболка и др.

За надворешна употреба се прави запарка од 100 гр ситно сецкани листови од смрадлика во еден литар врела вода

. Се чека да се излади и се прецедува. Кога е потребно да се прави гаргара и жабурење запарката се подготвува со една лажица смрадлика во половина литар зовриена вода. Додадете малку сол и малку нишадор и откако се излади може да започнете со постапките.

Смрадликата помага и при пролив и дизентерија, при бубрежни заболувања, при чир и киселини во желудникот, астма и др. Во никој случај, не земајте го растението внатрешно без консултација со лекар, за да нема несакани последици.

Внатрешно растението се зема во форма на чај-една лажица сецкани листови смрадлика и се ставаат во 500 мл. врела вода. Така вријат 5 минути на тивок оган и се прецедува. Се пие по четири пати на ден пред јадење по 75 мл.

Напомена: Пред употреба консултирајте се лекар или фармацевт!

Види

Кактус Кралица на ноќта – Selenicereus

Кралицата на ноќта раѓа црвени плодови што се сметаат за вистински деликатес. Интересното име потекнува …