Почетна / Градина / Вести / Професор објаснува како да познаете вистински мед (Видео)
Фото: RTS/SCREENSHOT

Професор објаснува како да познаете вистински мед (Видео)


Кога сте настинати – земете мед, велат нашите баби. Кога ве боли стомакот – медот е лек. Универзалната подготовка за многу болести е популарна меѓу луѓето, но прашањето колку оној што го купуваме во продавниците и пазарите е всушност „вистински мед“.

Од каде знаеме дека оној што го земаме има лековити својства, наспроти „лажниот“ што е чист шеќер?

Одговорот на ова прашање го дава раководителот на одделот за биологија на Факултетот за ветеринарна медицина во Белград, Зоран Станимировиќ, кој како гостин на РТС, демонстрираше како да проверите дали сте купиле „вистински“ или „фалсификат“.

Сè што ви треба е свеќа, лажичка и, се разбира, мед.

Земете лажица мед и загрејте ја на пламен од свеќа. Медот ќе зоврие, но што не смее да се случи со „правото“; е да се карамелизира и да почне да мириса на шербет, објасни професорот.

Најважната карактеристика на медот е кристализацијата, а она што прави разлика помеѓу „вистинскиот“ и „лажниот“ е местото каде што ќе се одвива овој процес. Вистинскиот мед е кристализиран низ целата тегла, а во случај на фалсификат, тој оди по дното.

Исто така, кога земате вистински мед, завиткајте го во лажица и ставете го во вода, тешко е да се отстрани од лажицата. Кога механички ќе го отстраните, паѓа на дното и не се раствора веднаш како што е случај со фалсификуваниот.

Види

Кои се растенијата што го намалуваат шеќерот во крвта

Јаглехидратите се главен извор на гликоза, но телото може да ја произведува и складира од …