Почетна / Градина / Животни / Природни средства против комарци и инсекти

Природни средства против комарци и инсекти

Сите го обожаваат летото, но различни инсекти може да ви расипат дел од него. Затоа препорачуваме:

– Кората од краставица содржи многу супстанции кои ги одбиваат инсектите. Ставете ја кората, како бариера во областа каде што не сакате да доаѓаат мравки.

– Ако сакате да ги одвратите мувите, засадете во саксии нане и босилек. Штом ќе намирисаат мувите ќе го избегнуваат тој простор.

– Лисјата од рузмарин одлично ги бркаат болвите. Доколку имате во градината рузмарин наберете и сомелете го.

– Ако видите дупка во која има влезови и излези на инсектите, истурајте во неа секој ден малку лимон. Сода бикарбона се меша со шеќер во прав и е добро против лебарки.

– Заштитете ги растенијата на тераса и градинарските производи со тоа што ќе измешате брашно со црн пипер, а потоа ќе го посипете на билките.

– Од комарци може да се одбраните со помош на масло од лимонска киселина или цитронела. Накапете го парчето ткаенина кое имате во план да го носите и ќе ја апсорбира. Мирисот е непријатен за комарците.

– Доколку седите на тераса може да вклучите вентилатор. Ќе има посилен протокот на воздух, а вештачкиот ветар создаден од венталаторот ќе ги брка комарците.

Види

10 собни растенија кои не бараат премногу грижа

Можеби сте меѓу оние луѓе кои едноставно немаат ни време, ниту доволно желба да грижат …