06.07.2022
Почетна / Градина / Природни лекови што ќе ви помогнат ако ве боли грло

Природни лекови што ќе ви помогнат ако ве боли грло

Исцеден сок од половина лимон измешајте го со една лажица мед. Пијте по една лажичка од смесата на секој час. Комбинацијата на мед и лимон има благотворно влијание врз грлото, ја зајакнува слузницата, го отстранува засипнатиот глас и го зајакнува имунитетот.

Овие својства се должат на високата содржина на микроелементи и витамини во медот, а имаат и антисептично дејство. Исто така тие содржат висока содржина на витамин Ц во сок од лимон.

Види

Ако сте од љубителите на егзотичните цвеќиња – Кој е цветот на страста?!

Ако сте од љубителите на егзотичните цвеќиња, пасифлората е токму за вас. Различна и убава …