02.10.2022
Почетна / Градина / Вести / Природни лекови што ја смируваат болката

Природни лекови што ја смируваат болката

1. Сокот од домати е вистинскиот лек против грчевите во вашите нозе.

2. Јадењето боровинки или пиењето сок од свежо исцедени боровинки помага за спречување на инфекција на бешиката.

3. Медот, меѓу другото, помага при воспаление на вашите усни. Прочитајте повеќе овде.

4. Вистинското решение да се справите со киселината во вашиот стомак, е да се напиете една кафена лажичка јаболков оцет.

5. Јогуртот е особено важен за сите жени. Доколку не сакате да ја имате онаа мачнина наречена ПМС, веќе добро позната кај понежниот пол, тогаш крајно време е да обрнете повеќе внимание на јогуртот во тој период.

6. Солта помага на вашите нозе. Доколку сте изморени и мислите дека им треба одмор, тогаш нема да биде лошо да им го препуштите тоа задоволсто. Ставете ги во млака вода со малку сол и веднаш ќе го забележите резултатот.

7. Ананасот помага за варењето на храната и сите останати проблеми со желудникот, па доколку го имате овој проблем не заборавајте да јадете ананас.

8. Честопати ви се јавува болка во грбот? Тоа е поради не доволно внесување на грозје. Сте заборавиле на него, но сега е вистинскиот момент да се присетите. Кажете и збогум на болката со помош на неколку зрна грозје. Навистина помага!

Види

Пакомак: Наша цел е до 2030 година 70 проценти од отпадот од пакување да се селектира и рециклира

Поефикасната селекција и рециклирање на амбалажниот отпад, беше тема на меѓународната работилница, што се организираше …