Почетна / Градина / Придобивките за здравјето од вкусните малини

Придобивките за здравјето од вкусните малини

Вкусните малини се со ниска содржина на калории и заситени масти, но во исто време се богати со диететски влакна и антиоксиданти. 100 грама овошје обезбедуваат само 52 калории, а содржат 6,5 грама влакна.

Малините имаат значително повисоки нивоа на фенолни флавоноиди фитохимикали како антоцианини, елагова киселина (Тани), кверцетин, цианидин, катехин и салицилна киселина.

Научните истражувања покажуваат дека овие антиоксидантни соединенија придонесуваат за ограничување на ризикот од рак, се спротистават на процесот на стареење на организмот, против се и помагаат при нервозно-дегенеративни заболувања. Малините се корисни за лицата со дијабетес.

Свежи малини се одличен извор на витамин C, кој исто така е моќен природен антиоксиданс. 100 г малини обезбедуваат 26,2 мг витамин Ц. Потрошувачката на овошје, богати со витамин Ц, помага на телото да развие отпорност против инфективни заболувања, да се спротивстави на воспаленијата и да се бори со штетните слободни радикали.

Малините содржат антиоксидантни витамини како витамин А и витамин Е. Освен тоа се богати со многу други флавоноиди полифенолни антиоксиданси како лутеин, зеаксантин и бета-каротин. Сите овие соединенија му помагаат на организмот во борбата против слободните радикали и реактивните кислород видови (ROS), кои играат значајна улога во процесот на стареење. Малините содржат големо количество минерали како калиум, манган, бакар, железо и магнезиум.

Калиумот е важна компонента на клетките, помага за контрола на срцето и крвниот притисок. Манганот се користи од организмот како ко-фактор на антиоксиданти ензим супероксид дисмутаза. Бакарот е потребна за производство на црвени крвни клетки. Плодовите се богати со витамини од групата B и витамин К малини содржат значително количество витамин B-6, ниацин, рибофлавин, како и фолна киселина. Овие витамини се ко-фактори помагаат метаболизмот на јагленохидратите, протеините и мастите на вашето тело.

Види

Јадете кајсии – Тие делуваат ефикасно против запек, различни кожни проблеми, болки во мускулите …

Кајсијата е најодгледуваниот вид традиционално овошје на нашиве простори. По Втората светска војна производството на …