Почетна / Uncategorized / Придобивките за здравјето од превкусните малини

Придобивките за здравјето од превкусните малини

Вкусните малини се со ниска содржина на калории и заситени масти, но во исто време се богати со диететски влакна и антиоксиданти. 100 грама овошје обезбедуваат само 52 калории, а содржат 6,5 грама влакна.

Малините имаат значително повисоки нивоа на фенолни флавоноиди фитохимикали како антоцианини, елагова киселина (Тани), кверцетин, цианидин, катехин и салицилна киселина.

Научните истражувања покажуваат дека овие антиоксидантни соединенија придонесуваат за ограничување на ризикот од рак, се спротистават на процесот на стареење на организмот, против се и помагаат при нервозно-дегенеративни заболувања. Малините се корисни за лицата со дијабетес.

Свежи малини се одличен извор на витамин C, кој исто така е моќен природен антиоксиданс. 100 г малини обезбедуваат 26,2 мг витамин Ц. Потрошувачката на овошје, богати со витамин Ц, помага на телото да развие отпорност против инфективни заболувања, да се спротивстави на воспаленијата и да се бори со штетните слободни радикали.

Малините содржат антиоксидантни витамини како витамин А и витамин Е. Освен тоа се богати со многу други флавоноиди полифенолни антиоксиданси како лутеин, зеаксантин и бета-каротин. Сите овие соединенија му помагаат на организмот во борбата против слободните радикали и реактивните кислород видови (ROS), кои играат значајна улога во процесот на стареење. Малините содржат големо количество минерали како калиум, манган, бакар, железо и магнезиум.

Калиумот е важна компонента на клетките, помага за контрола на срцето и крвниот притисок. Манганот се користи од организмот како ко-фактор на антиоксиданти ензим супероксид дисмутаза. Бакарот е потребна за производство на црвени крвни клетки. Плодовите се богати со витамини од групата B и витамин К малини содржат значително количество витамин B-6, ниацин, рибофлавин, како и фолна киселина. Овие витамини се ко-фактори помагаат метаболизмот на јагленохидратите, протеините и мастите на вашето тело.

Види

Сечел даб, но кога видел што има внатре, веднаш му се променил животот (Видео)

Сопственикот на имотот, Марко Митровиќ откако тргнал да расчистува по невремето направената штета. Со моторна пила …