19.08.2022
Почетна / Градина / Вести / Потопете 4 бадеми во вода преку ноќ a потоа изедете ги – тоа што ќе се случи ќе ве воодушеви!

Потопете 4 бадеми во вода преку ноќ a потоа изедете ги – тоа што ќе се случи ќе ве воодушеви!

Бадемитете се богати со витамин Е кој се означува како витамин на плодноста. Покрај тоа содржат магнезиум, калиум, цинк.

Содржат супстанција наречена амигдалин и затоа не треба да се претерува со нивна консумација. Најдобро е да консумирате по 4 или 5 семки дневно. Се препорачува да ставите 4 бадеми и да ги потопите во чаша со вода, па да ги оставите преку ноќ.

Наутро испијте ја течноста, а семките излупете ги и изедете ги. Ова практикувајте го одвреме-навреме. Можете да користите и семки од горчлив семка од кајсија.

Еве зошто е добро:
добро е за мозокот и мозочните функции
ги убива канцерогените клетки
добро е за коските
го јакне срцето поради присуството на калиум и магнезиум
го регулира притисокот и холестеролот
помага при проблеми со половите органи
дава енергија

Извор: Мое здравје

Види

За лекување на карцином помага црн боз

Црниот боз е исклучително корисно растение. Растението црн боз има кичесто жолто-бела боја и цвета …