Почетна / Градина / Вести / Погледнете која храна доведува до предвремено стареење

Погледнете која храна доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење.

„Кога зборуваме за вакви мерки, обично се фокусираме на потребата од вежбање, но забораваме на најважното нешто – правилна диета во комбинација со здрави навики. Во исто време, го успорува процесот на оксидација и стареењето на сите клетки во нашето тело “, рече експертот во интервју за весникот„ Ла Вангардија “, пренесува РИА Новости.

Хидалго советува да се потпрете на свежото сезонско овошје и зеленчук, мешунки, ореви, цели зрна, како и ферментирани млечни производи како што е јогуртот.

Покрај тоа, потребно е апстинирање од алкохол.

Меѓу „стареењето“ производи, таа спомена пржени компири, маснотии, како и сол и шеќер.

Види

По 2 години разделба, се онесвести од радост! Погледнете зошто кучето е најдобар пријател на човекот

Мудрите луѓе рекле дека најдобар пријател на човекот е кучето. Видеото, кое ќе ви го …