06.07.2022
Почетна / Градина / Вести / По една чаша наутро: Чајот кој им помага на пушачите

По една чаша наутро: Чајот кој им помага на пушачите

Уште од минатото, оревот се смета за идеална храна за мозокот. Оревите се богат извор на омега-3 масни киселини, кои се одговорни за правилно функционирање на мозочните клетки и невротрансмитерите одговорни за промена на расположението, поради што тие се корисни при лекувањето на депресијата. Но оревот се смета дека помага и за откажување од пушењето на цигари. За да приготвите чај од орев најпрво одделете ги внатрешните прегради од јатките. Издвоените прегради од јатките ставете ги во посебен сад и потопете ги со вода и оставете да преноќат. Наутро згответе ги како чај. Испијте го чајот на празен желудник. Овој чај дејствува успешно и против температура која е поврзана со срцеви болки. Веднаш после првата шолја чај би требало да почуствувате подобрување. Напомена: Пред употреба консултирајте се со вашиот матичен лекар!

Види

На која позиција треба да бидaт цвеќињата поставени во домот

Саксиите со цвеќе секогаш треба да бидат сместени во простории каде ќе имаат поволни услови …